Köy Evlerinde Avlular Olur.bu Avluların Üstü

İslam🍁 ❦“Bir talebe olarak tecrübelerimi paylaşıyor,yazılarım kalplere dokunsun istiyorum🌷❗️Mesajlara bakamıyorum.>@Mahruyan.hanimlarEvli💍Married💑
binti.afife tarafından paylaşılan İslam🍁 ve Köy Evlerinde Avlular Olur.bu Avluların Üstü konulu resim, 56 defa beğenilmiş ve kez görüntülenmiştir.

Köy evlerinde avlular olur.Bu avluların üstü açıktır. Yazın en kaynar sıcağında toprağın veya betonun bu sıcaktan etkilenerek çok fazla ısınmasından dolayı şöyle bir su serperler. Bunun amacı toprağı veya betonu serinletmek hararetini düşürmektir. Böylece oraya ayak bastığımızda yanmadan üstünden geçebiliriz.
İşte ben yoğun ve telaşlı geçen bir günün sonunda kalbimi bu sıcak toprağa benzetiyorum. Öyle ısınıyor ve dünyaya öyle maruz kalıyor ki, hem kendimi hem de kalbimdeki sevdiklerimi gerginliğimle yakmaya başlıyorum.
İşte böyle bir zamanda okumak,benim kalp toprağımı serinleten bir su oluyor.
Her bir satırı okudukça ve kalp gözüm hikmet cümlelerine değdikçe ferahlıyorum. Ferahladıkça,kalbimin yakınında gezen sevdiklerime de sevinç kaynağı olabiliyorum.
Okurken yorulurmuş insanlar. Toprakta suya doyar elbet.
Ama o toprak, serin bir suya her zaman muhtaçsa
Okumayı nasıl başarıyorsun diyorlar.
Okumaya ihtiyacım olduğunu hissediyorum diyorum.
Evet sanırım işin şifresi bu.
Mecbur olduğun için,vicdanını rahatlatmak için,boş vaktini doldurmak için okumaya çabalama. Çünkü bu etkenler ortadan kalktığı an sen de kitabın başından kalkacaksın.
Suyu vicdanı için içmez insan. Su vücudun bir ihtiyacıdır. Ve suyu sever her insan. Gün içerisinde az içip,çok içmesi mühim değildir.
Çünkü her insan suyun hayat olduğunu bilir.

Kitap,ruhun suyudur. Çöllerini serinletir ve çürümüş zihin dallarını yeniden yeşertmeye vesile olabilir. Hikmet kaynağında süzülmemiş kitap seni hasta edebilir. Ruhuna fazla yüklenirsen kitap seni çamurlaştırabilir ve pek tabi seni zehirleyedebilir.
Sudan çatlayıp öldü diye terim var ya hu ! O da birşey mi Biz kör ve sapkın ideolojileri okuyarak zihnini çatlatanlarıda gördük… Öylesine bir karalama belki de dertleşme işte. Su içerken yazıverdim kitabım da önümde,küçük bir anı kaldı…
__________________________________
7 Ocak Pazar
01.10
________________________________
, islam , müslüman , muslıms , alquran , tevhid , vscocam , vsco , vscogood , bookstagram , kitaplar

Bir Ayet: Duhan 57: (Bunların hepsi) Rabbinden bir lütuf olarak (verilmiştir.) İşte büyük kurtuluş budur.