🌷Allah Kâfidir🌷

Yağmur Yağarken: Duanın Zamanı Için Yapılan

# # # # # #
🌷Allah Kâfidir🌷 ‎بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم “Biz şüphesiz Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz”
allahkafidir tarafından paylaşılan 🌷Allah Kâfidir🌷 ve Yağmur Yağarken: Duanın Zamanı Için Yapılan konulu resim, 1 defa beğenilmiş ve kez görüntülenmiştir.

Yağmur Yağarken: Duanın zamanı için yapılan tavsiyelerden biri yağmurun yağdığı zamandır. Ayet ve rivayetler bunun genel nedeninin, yağmurun Allah’ın rahmetinin göstergesi olduğunu söylemekteler. Allah’ın rahmeti şu anda açıldığına göre duanın isticabetine daha fazla ümit bağlanılabilir.
Ezan ile Kamet Arasında:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilmez.”
[Ebû Dâvûd, Salât 35]
İftar Ederken: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Oruçlunun iftar vaktindeki duası reddedilmez.”
[Tirmizi,Daavat,129]
☪️Cuma günü: Efendimizin hadis i şerifte de belirttiği üzere Cuma günü olan önemli bir vakit vardır ki bu vakitte denk gelen dualar kabul okunmaktadır.
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem Aleyhisselam o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki,Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir“buyurdu.” (Kaynak:Müslim 854/1717, Ebu Davud 1046, Tirmizi 491,)
Secdede: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!”
[Müslim, Salât 215]
*Hanefilere göre bir kimsenin namazı esnasında insanların alalade sözlerine benzeyen sözler ile dua etmesi caiz değildir. Mesela “Allah’ım bana şunu ver, bunu ver.” demek gibi. Yahut insanlardan elde edilmesi mümkün olmayan: “Allah’ım bana falanca hanımı ver.” demek gibi. Bu tahrimen mekruhtur.
Gecenin Son Üçte Birinde Edilen Dua:
Peygamber Efendimiz ‘e (s.a.v) hangi dua daha çok kabul edilir diye sorduklarında;“Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua” buyurmuşlardır.
[Tirmizi, Daavat,79]
Geceler duaların kabul edildiği veya kabul edilmeye en yakın olan vakitlerdir.Çünkü bazı hadislerde görüldüğü gibi,üç aylar ve ramazan ayı girince her gece yüce Allah’ın dünya semasına indiği ve “yok mu bana dua eden kabul edeyim.” dediği rivayet olunur.
devamı yorumda

Bir Ayet: Enam 16: O gün kimden azab giderilirse, kuşkusuz Allah ona rahmet etmiştir. İşte apaçık kurtuluş budur.