Gazeteci Yazar Ilhan Bardakçi 57 Yıl Tutulan Nöbet

# # # # # #
Kenan PİLATİN Yüzün gülzar-ı cennet, nazarın kalbe şifa Sensin tabib beşerin illetine Efendim. "Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ Muhammed.
pilatin_25 tarafından paylaşılan Kenan PİLATİN ve Gazeteci Yazar Ilhan Bardakçi 57 Yıl Tutulan Nöbet konulu resim, 2 defa beğenilmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

Gazeteci Yazar
İlhan BARDAKÇI

57 yıl Tutulan Nöbet .. Mevki: Kudüs Mekan: Mescid-ül Aksa.

Tarih: 21 Mayıs 1972 Cuma.

Ben ve gazeteci arkadaşım rahmetli Said Terzioğlu, İsrail Dışişleri rehberlerinin yardımı ile dolaşıyoruz.

Kudüs Kapalı Çarşısı’ nda rüzgar gibi dolanan entarili kahvecilerin ellerindeki askılara çarpmadan biraz yürüdünüz mü, önünüze çıkan kapı sizi Mescid-ül Aksa’ nın önüne kavuşturur. Miraç mucizesinin soluklanıldığı ilk Kıblemize yani… Hemen oracıkta, ilk avluda vardır ki, hala bizim lakabımızla alınır. “ 12 bin şamdanlı avlu” derler oraya. Yavuz Selim 30 Aralık 1517 Salı günü Kudüs’ ü devlete katmıştır da, ortalık kararmıştır. Yatsı namazını da o avluda kılar. Kendisi ve tüm ordu beraberler. Şamdanları yakarlar. Tam 12 bin şamdan. O isim oradan kalmadır. Sekiz on basamaklı geniş merdiveni adımladınız mı, o mukaddes Mescid’ in bağdaş kurduğu ikinci avluya ulaşırsınız.

o’ nu merdivenin başında gördüm. İki metreye yakın bir boy. İskeletleşmiş vücudu üzerine bir garip elbise. Palto.. hayır, kaput pardesü veya kaftan.. Değil. Öyle bir şey işte.

başındaki kalpak mı, takke mi, fes mi Hiçbirisi değil. Oraya dimdik dikilmiş. Yüzüne baktım da, ürktüm. Hasadı yeni kaldırılmış kıraç toprak gibi. Yüzbinlerce çizgi, kırışık ve kavruk bir deri kalıntısı.

yanımda İsrail Dışişleri Bakanı Daire Başkanı Yusuf var. Bizim eski vatandaşımız. İstanbullu. “ kim bu adam ” dedim.

Lakaydı ile omuz silkti. “ bilmem “ diye cevap verdi. “ bir meczub işte. Ben bildim bileli, yıllardır burada dururmuş. Çakılı gibi, hala duruyor ya… Kimseye bir şey sormaz. Kimseye bakmaz, kimseyi görmez.

Nasıl, neden, niçin hala bilmiyorum. Yanında vardım. Türkçe “ selamünaleyküm baba” dedim.

Torbalanmış göz kapaklarının ardında sütrelenmiş gibi jiletle çizilmişcesine donuk gözlerini araladı. Yüzü gerildi. Bana, bizim canım Anadolu Türkçemizle cevap verdi:
Aleykümselam oğul.

Donakaldım. Ellerine sarıldım, öptüm öptüm ve sordum.

, Allah , HzMuhammed , İman , İhlas , İslam , İlim , İbadet , İnanç , İnsan , Dua , Amel, Müslüman , Ümmet , Kıble, Namaz , Ezan , Sela , Cami
, Mekke , Medine , Kudüs , MescidiAksa , Filistin
, KudusicinAyaktayım

Bir Ayet: Casiye 30: İman edip iyi işler yapanlara gelince; Rableri onları rahmeti içine koyacaktır. İşte apaçık kurtuluş budur.